Minden nap nyomot hagy az életünkben. Bármikor érhet minket veszteség, ahogy egy fa évgyűrűiben is látható, akár egészen fiatal kortól lehet éles bemetszés, ami a mai napig hatással van ránk.

A Gyászfeldolgozás  módszer a 70-es években indult Amerikából.

A gyászoló férfi aki elindította, őt úgy hívják, John W. James. Egy amerikai vállalkozó volt, napkollektorokkal foglalkozott. 34. éves korában meghalt a 8 napos kisfia, nem tudta feldolgozni gyermeke halálát, majd házassága  is tönkrement. Nagyon-nagyon mély gyászban volt.

A másik férfit Russel Friedmannak hívják. Russal nem haláleseti gyásszal, hanem két válás után,  teljes anyagi veszteséggel kereste meg Johnt. Önkéntesként kezdte meg segítő munkáját.

 

Tudnunk szükséges, hogy egy ember élete során több mint 40 féle veszteséget is megélhet.

Azt is tudni kell, hogy a gyászfeldolgozó módszer nem csak a haláleseti gyász veszteségeivel foglalkozik. A veszteség, a gyász  akkor is megtalál minket, akkor is elindul ez az érzelmi reakció, hogyha elszakadunk valakitől. De ilyen a babavesztés, vagy ha meghalt a kedvenc kisállatunk aki hosszú ideje a szívünkhöz nőve élt. Veszteség a válás, szakítás, költözés, vagy elveszítjük a munkahelyünket, egészségünkben történő változás, életszakasz kori változások megélése, a házasságkötés, a felnőtt gyermekek kirepülése (üres fészek állapot) ilyen a bizalomvesztés, stb.  

Ha bekövetkezik egy változás az életünkben és ezáltal egy jövőképet, reményt veszítünk el, akkor is elindul egy gyászfolyamat.

 

Minden egyes veszteség után ugyanolyan gyászfolyamat következik be. A veszteségre adott gyászreakció sokféle okával legyünk tisztában, mert a feldolgozatlan veszteségeink halmozódnak. Ezek a felhalmozott veszteségek testi és lelki egészségkárosodást okozhatnak.

 

John maga dolgozta ki a módszert, melynek a segítségével jobban lett. Egyre több gyászolóval és veszteséget átélt emberrel foglalkozott mint a vállalkozásával.

Kiadták a Gyógyulás a gyászból c. könyvet először magánkiadásban – ma már 21 nyelven – Magyarország a 17. volt – és mellé állt Russel Friedman.

Ketten megalapították a központot is, ezzel több 100 ezer embernek segítettek.

Ezalatt a több évtized alatt a világ számos helyén lettek központok, egyrészt a módszert, másrészt a gyásszal kapcsolatos új információkat megkapják az emberek.

Magyarországra Svédországból érkezett a módszer Herke Dahlgren Andrea által, aki maga is gyászoló volt, mert elveszítette testvérét.  Dr. Sarungi Emőke aki szintén veszteségének feldolgozásán dolgozott, ők ketten hozták létre a központot.

Magyarországon a Központ vezetője Dr. Sarungi Emőke felnőtt és gyermekpszichiáter. A Gyászfeldolgozás Módszer® Központ 2009-ben alakult meg, 2011. óta Specialistákat képeznek.

 

A Gyászfeldolgozás Módszer egy önsegítő módszer, nem terápia, egy cselekvésprogram.

A módszernek nem az a lényege, hogy valamit hosszan elmeséljünk –nyilván vannak komoly beszélgetések – hanem egy cselekvést végig viszünk, ahol feldolgozzuk a veszteséget. Akik ebben a módszerben a segítők, Ők a Gyászfeldolgozás Módszer®  Specialisták, Ők megtanítják ezt a módszert annak aki kéri, akinek segítségre van szüksége, és természetesen a Specialisták  ezt a módszert saját magukon is használják, rendszeresen.

„… mert azt megtanultuk, hogyan szerezzünk meg valamit, de azt nem, vajon mit tegyünk, ha elveszítjük azt…”
                                                                                                                                              (J. W. James-R. Friedman)

 

Email: info@lelkibeked.hu    vagy  tájékozódjon a honlapon: https://lelkibeked.hu/
Telefon: (+36)70/581 6643

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.