MI A GYÁSZ?
A gyász a legerősebb érzelmi reakciónk, ugyanakkor a legelhanyagoltabb és legfélreérthetőbb élményünk gyászolóként, de egy gyászoló hozzátartozójaként is.
A gyász, az egy természetes és normális reakció.
Minden gyász egyedi, mert minden emberi kapcsolat egyedi és mi emberek is egyediek vagyunk!
Nincsenek köbe vésett szabályok, információk, hogy hogyan gyászoljunk. Valamennyien egyedi módon és ritmusban gyászolunk.
Egyediek vagyunk, nem összehasonlíthatók a gyászfolyamatok. A gyász intenzitása nem az elvesztett személyhez fűződő társadalmi kapcsolata határozza meg, hanem az érzelmi kötődés. Mindenki a saját veszteségeihez mérten él át kisebb vagy nagyobb veszteségeket, és a veszteséghalmozódás miatt a korábbi egyedi veszteségek is befolyásolják a jelenlegi állapotot.
Minden érzelmi veszteség gyászt okoz.
A gyász tágabb definíciója:
A gyásszal kapcsolatban leggyakrabban a halálra gondolunk, pedig sokféle (életünk során több mint 40 féle), az életünkben bekövetkező változás okozhat gyászt. Mivel a gyász érzelmi reakció egy adott veszteségre, így az, hogy milyen történés váltotta ki, csak intellektuális jelentőséggel bír.
Az alábbi felsorolás a teljesség igénye nélkül tartalmaz olyan életeseményeket, amelyekre a gyász érzéseivel reagálunk: haláleset, válás, magzat elvesztése, háziállat elvesztése, nyugdíjazás, költözés, gazdasági változások (pozitív vagy negatív irányú egyaránt), egészségelvesztése, felnőtt gyerekek elköltözése (üres fészek), függőség befejeződése (alkohol, drog, dohányzás, társfüggőség), iskolakezdés, tanulmányok befejezése (Magnusson, 2006).
Néhány kevésbé kézzel fogható példa a veszteségre: a bizalom, a biztonság, a hit, a termékenységelvesztése.
A szerzők leírása szerint minden esetben, amikor egy fontos kapcsolat, élethelyzet vagy állapot véglegesen megváltozik az életünkben – még akkor is ha pozitív irányba-veszteséget jelent.
A gyász olyan sokféle ellentétes érzésekből álló természetes és általános érzelmi reakció, melyet az addigi életünk visszavonhatatlan megváltozása
során átélt érzelmi veszteség okoz. (James – Friedman, 2011).